PORADNA - NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Poradna

1. Co je plovoucí podlaha?
Podlaha, která není připevněná k podkladu. Jednotlivé dílce se nelepí na podklad, pouze se pokládají na rovný povrch a spojují pomocí zámků, tzv. klik systém. Zákazník si může vybrat dřevěnou, laminátovou, vinylovou, korkovou apod. Plovoucí podlahy se pohybují v nekonečném množství dekorů a cen, z kterých si vybere opravdu každý. Cena se tedy odvíjí od kvality materiálu a její tloušťky. Ta se pohybuje od 7mm do cca 31mm. Tloušťka podlahy určuje délku životnosti podlahy, závislé samozřejmě na tom, jak často je podlaha používána. Např. do kanceláří, salónů, obchodů a podobně zatěžovaných prostor se tedy doporučují plovoucí podlahy silnější. Ceny se také s určitostí liší podle typu podlahy.

2. Co je laminátová podlaha?
Jedná se o podlahu složenou z několika vrstev na vodotěsné lepené dřevotřískové desce (HDF). Vrchní vrstva by měla zaručit odolnost proti poškrábání a jinému opotřebení. Dezénová vrstva tvoří skutečný vzhled podlahy a je fotografií dřeva, kamene či jiného materiálu. Další vrstvou je odolná a trvanlivá dřevovláknitá deska a poslední částí je vyrovnávací vrstva.

3. Co je vinylová podlaha?
Vinyl je další z forem (variant) PVC. Je složen z několika vrstev. Obvykle se lepí na podklad jednotlivé lamely, ale je oblíbený i ve formě na zámek. U zámkové formy je vinyl nalepený na HDF desce nebo jsou zámky vyfrézované přímo ve hmotě. Vinylové podlahy jsou vodotěsné, mají teplý a měkký povrch a protihlukové vlastnosti.

4. Můžu použít laminátovou podlahu v koupelně?
Ano. Dnes již existují i laminátové podlahy s vodoodpudivou vrstvou, která zabraňuje vniknutí vody do spár.

5. K čemu je dilatační spára?
Každý materiál (PVC, vinyl, laminát, dřevo, ale i dlažba) se vlivem změny teploty roztahuje s smršťuje. Dilatační spáry zamezují nadměrným deformacím a možnému vzniku trhlin. Dilatační spáry jsou prakticky na všech konstrukcích.

6. „Vyboulila“ (vydula) se mi podlaha. Proč?
Příčin může několik. Mezi nejčastější patří nerovný podklad, chybějící dilatační spára, nekvalitní materiál desek nebo lamel, neodborná montáž (nedodržení technologického postupu při pokládce). U laminátových podlah to velmi často bývá zatečením vody do spár.

7. Proč mám používat speciální čisticí prostředky na laminátovou podlahu?
Speciální čisticí prostředky jsou nepolymerní, tzn. neobsahují polymerní částice, a tudíž nevytvářejí povrchové filmy na podlaze (mat, lesk). Podlahu ponechají přirozenou. Běžné přípravky vytvoří na povrchu podlahy vrstvy, které mohou zapříčinit nestejnoměrné odlesky (šmouhy). Ideální čištění těchto podlah je suché, mechanické, pomocí vysavače.

8. Proč mám využít služeb na odbornou pokládku?
Všichni výrobci podlah vyžadují odbornou montáž od certifikované společnosti pro možnost poskytnutí záruky na podlahu. Při odborné montáži proškolenými pracovníky máte jistotu dodržení technologického postupu dle ČSN 744505 (rovinnost, přesahy, dodržení dilatačních spár, teploty a vlhkosti atd.) pro případnou reklamaci. I laik, který nakoupí podlahy v hobbymarketu, by se měl řídit touto normou a dodržet technologický postup pro uplatnění případných záruk.

9. Co je to nášlapná vrstva?
Je to ochranný film nanesený na povrchu podlahy. Chrání natištěný dekor proti poničení. Pro byty se doporučuje nášlapná vrstva s tloušťkou 0,15 - 0,35 mm, pro komerční využití 0,4 – 0,8 mm.
10. Lze opravit laminátovou nebo vinylovou podlahu?
Ano, lze. Náročnost opravy so odvíjí od druhu podlahové krytiny a způsobu pokládky. U lepených podlah lze vyříznutím vyměnit konkrétní lamelu nebo lamely. U systému pokládky plovoucím způsobem lze vyměnit jednu lamelu bez nutnosti rozebrání podlahy. V případě poškození více lamel se musí podlaha rozebrat. U drobných závad (rýhy, škrábance, malé proražení) není nutná výměna. Závadu může opravit odborník pomocí vosků ze servisního kufru, který by měl mít k dispozici autorizovaný prodejce.

11. Je potřeba lepit koberec nebo PVC?
Tyto podlahové krytiny by měly být celoplošně fixované. Prodlouží se tím jejich životnost. Zabrání se postupnému hrnutí a vytvoření nerovností, které mohou způsobit poškození na krytině.

12. Jaké jsou typy koberců?
Koberce dělíme dle použití na bytové a zátěžové. Bytové jsou již podle svého názvu určeny hlavně do domů, bytů a prostor, které nejsou zatíženy takovou měrou jako prostory pracovní. Mezi ně řadíme např. kanceláře, ordinace, apod. Dle technologie výroby dělíme dále koberce na všívané, vpichované, střižené a smyčkové. Všívané koberce jsou považovány za nejrozšířenější způsob výroby metrových koberců. Jsou odolné a trvanlivé. Hodí se do hal a schodišť. Dají se tedy považovat za zátěžové. Vpichované jsou levnějším typem a mají kratší životnost. Používají se do méně namáhaných prostor. Další máme střižené, ty jsou vyrobeny ze smyček, které jsou odstřiženy. Také se používají do méně namáhaných prostor. Příkladem je obývací pokoj nebo ložnice, kde zákazník vyžaduje více komfortu a měkkosti. Posledním typem jsou koberce smyčkové. Smyčky nejsou střiženy, jako u předcházejícího typu a jsou nahuštěny těsně vedle sebe. Tvoří tak povrch koberce. Výhodou je to, že drobečky a jiné nečistoty zůstávají na povrchu a usnadňují tak úklid. Jsou určeny pro schodiště, kanceláře, banky a celkové velmi namáhané prostory.

CHCI SE PORADIT - NAPIŠTE NÁM

Vyplňte kontaktní formulář. Zavoláme Vám zpět nebo Vám odpovíme e-mailem v co možná nejkratším termínu.

Kontakty a mapa

Interiérové centrum Pianka Česká Lípa

Mimoňská 3223, Česká Lípa , PSČ 470 01

Adresa

Mimoňská 3223
Česká Lípa , PSČ 470 01
(Vedle České Spořitelny, naproti obchodnímu domu Kaufland)

Kontakty

Telefon: +420 487 826 616
Mobil: +420 777 181 515
Mobil: +420 608 977 888

Sociální sítě